چهارمين نشست بین‌المللی نهادهاي آمبودزماني در آنكار

14 اسفند 1395

حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در چهارمين نشست بین‌المللی نهادهاي آمبودزماني در آنكار
 

قاضي سراج در چهارمين نشست بین‌المللی نهادهاي آمبودزماني كه با حضور سي و پنج كشور از قاره‌های مختلف در آنكارا پايتخت تركيه برگزار شد؛ با تشريح عملكرد كشورمان براي پذيرش مهاجرين و پناه‌جویان كشور افغانستان و كشورهاي ديگر؛ برنامه‌های اجرا شده براي اين جمعيت گسترده را در چهار حوزه سلامت، آموزش، خدمات اداري و امور فرهنگي بيان كرد.
رئيس سازمان بازرسي كل كشور سیاست‌های كشورمان در مورد پناه‌جویان و مهاجرين را برشمرد و در خصوص حقوق بشر اسلامی كه به پشتوانه آيات قرآني و كلام و سيره پیامبر اسلام(ص)، براي عموم بشريت تبيين گرديده است گفت: تمامي تعاليم ديني این حقیقت را که همه انسان‌ها از ریشه واحدی هستند مورد تأکید قرار داده است (یا ایها الناس انا خلقناکم من ذکر و انثی و جعلناکم شعوبا و قبائل لتعارفوا ان اکرمکم عند الله اتقیکم: حجرات / ١٣، ای مردمان ما شما را از یک مرد و زن آفریدیم و شما را در تیره‌های بزرگ و کوچک قرار دادیم تا یکدیگر را بهتر بشناسید پس به درستی که والاترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست.)
سراج در ادامه گفت: عملکرد جمهوری اسلامی ایران در صحنه‌های گوناگون به‌ویژه در پذیرش مهاجران و پناه جویان افغانی در قالب برنامه‌ای منظم، در چهار حوزه سلامت، آموزش، خدمات اداری و امور فرهنگی، ساماندهی گردید.
وی تصریح کرد:
در حوزه سلامت، علاوه بر تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن تمامی پناهندگان در قالب بیمه سلامت، واکسیناسیون گسترده و رایگان آنها، ارایه خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی به بیش از ٣هزار نفر دارای بیماری‌های خاص همچون هموفیلی، سرطان، تالاسمی، تأمین هزینه جراحی‌های پیچیده و گران‌قیمت و ارایه خدمات توان‌بخشی به کودکان معلول افغانستاني، پیگیری‌های لازم برای جذب منابع بین‌المللی در این زمینه نیز صورت پذیرفت.
در حوزه آموزش، فراهم آوردن زمینه تحصیل رایگان برای ٤١٠ هزار دانش آموز افغانی، ارایه آموزش‌های مهارتی به بیش از ١٢هزار نفر، فراهم کردن امکانات سوادآموزی بزرگ‌سالان برای نزدیک به ٧٠٠هزار نفر و استفاده از خدمات (ان. جی. اُ) NGO ها به منظور افزایش آگاهی افراد از حقوق خویش، بخش کوچکی از فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در این حوزه است.
در زمینه خدمات اداری، صدور کارت‌های آمایش برای بیش از ٦٥٠ هزار نفر و ایجاد زمینه اشتغال برای بیش از ٤٠٠ هزار نفر و رسیدگی به تقاضاهای تابعیت و ارایه خدمات مختلف اداری به پناه‌جویان افغانستانی، از جمله افتخارات جمهوری اسلامی ایران در برخورد با مهاجران و پناه‌جویان است.
در حوزه امور فرهنگی و ورزشی، طراحی برنامه‌ای تفریحی ـ فرهنگی از جمله سفرهای زیارتی، برگزاری همایش‌های فرهنگی، ساماندهی امور ورزشی و ایجاد تیم‌های ورزشی به ویژه ٣٠٠ تيم فوتبال و فوتسال، بخشی از فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی برای بهتر زیستن پناه‌جویان افغانستاني در ایران است.
در اینجا باید اشاره نمایم که به دلیل بحرانی بودن اوضاع منطقه‌ای و در جریان بودن جنگ‌های دیگری در کشورهای همسایه ایران، برنامه‌ریزی‌های مشابهی برای پذیرش و پذیرایی از پناه‌جویان و مهاجران این کشورها در دست تهیه و اجراست.


کلمات کلیدی:
آمبودزمان     بین.المللی     بازرسی.کشور    
تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر | ارسال به دیگرانارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >